Alertă cu bombă la Guvern: Un bărbat a amenințat că va arunca clădirea în aer

guvernul-rm
Foto:Guvernul Republicii Moldova PC: politics.md

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție, Adrian Jovmir, un bărbat necunoscut a sunat la 902 și a ameninațat că va arunca în aer clădirea Guvernului.

Clădirea Guvernului a fost evacuată. La fața locului s-au deplasat mai mulți polițiști cu câini dresați, dar și angajați ai serviciului Bombtech, transmite AGORA.

Tânărul a sunat azi, în jurul orei 13.00, la 902 și a declarat că vrea ca telefericul de pe strada Calea Ieşilor din capitală să fie funcțional, iar taxa pentru o călătorie să fie de 75 de bani, în caz contrar, va arunca în aer Guvernul, scrie Realitatea.md

Tânărul riscă amendă sau chiar privațiune de liberate pe un termen de 2 ani.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine