17 ani închisoare! Un tânăr de 24 ani a fost condamnat pentru că a omorât doi bătrâni

inchisoare-1363592296
Foto:PC: radioresita.ro

Un tânăr în vârstă de 24 de ani a fost condamnat recent pentru două crime grave, comise asupra a doi pensionari din Ceadâr-Lunga.

Procuratura raionului Ceadâr-Lunga a stabilit că, în primăvara acestui an, inculpatul, care a lucrat în gospodăria bătrânilor, a pătruns în locuinţa lor cu scopul de a le sustrage banii, agonisiți din pensie.

Agresorul a deconectat casa de la lumina electrică, după care a atacat-o pe femeie, lovind-o cu un topor, până când ultima a rămas fără suflare. Auzind ţipete, soţul victimei a ieşit să vadă ce se petrece, fiind şi el lovit cu bestialitate de către inculpat până când a rămas inconştient. Inculpatul a căutat bani prin casă, însă nu i-a găsit, părăsind locul crimei.

Acesta a fost reţinut la scurt timp după cele întâmplate, iar fiind audiat de procurori, a declarat că avea nevoie de bani pentru a restitui mai multe datorii.

Pentru comiterea vătămărilor corporale grave, soldate cu decesul victimei şi a jafului, inculpatul a fost condamnat la 17 ani de închisoare în penitenciar de tip închis. Sentinţa este cu drept de atac.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine