Susținătorii mitingului pașnic din PMAN adună bani și produse pentru cei ce rămân să protesteze

adriana rusu
Foto:PC: Adriana Rusu

Platforma Civică „Demnitate și Adevăr” îi îndeamnă pe toți cei care sunt de partea celor ce doresc să rămână să continuie protestul să-i ajute cu ce pot.

Aastfel, toți sunt îndemnați să ajute cu ce pot protestatarii – cu o sticlă de apă, ceva gustări, pături sau bani. Potrivit celor de la NewsMaker, acum pe piață se află circa șase mii de oameni, iar câțiva membri ai platformei au adunat timp de o oră 75 de mii de lei, bani care vor merge spre îngrijirea celor care au rămas pe piață. De asemenea, dacă mitingul pașnic va lua sfârșit mai devreme, platforma DA a menționat că va dona banii care rămân spre caritate.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine