(foto, video) Moldova a cucerit prima medalie la Jocurile Europene: bronzul la lupte libere feminine

f3_46

Marți, 16 iunie 2015, Moldova a cucerit prima medalie la ediția inaugurală a Jocurilor Europene de la Baku.

Svetlana Saenko, categoria 75 kg, a luat bronzul la lupte libere feminine după ce a învins-o în prima rundă pe estonianca Epp Mae, scor 3-1, în sferturile de finală a pierdut lupta cu rusoaica Ekaterina Bukina, scor 3-0, iar în duelul decisiv s-a impus cu 3-1 în faţa turcoaicei Yasemin Adar.

Svetlana Saenko (Moldova) vs Yasemin Adar (Turcia) PC: Ministerul Tineretului și Sportului
Svetlana Saenko învingătoarea în duelul cu Yasemin Adar PC: olympic.md
Svetlana Saenko pe podiumul de la Baku PC: Ministerul Tineretului și Sportului
Svetlana Saenko (dreapta) a câștigat prima medalie de la Jocurile Europene pentru Moldova PC: Ministerul Tineretului și Sportului
Prima medalie pentru Moldova la Jocurile Europene din 2015 PC: olympic.md

Republica Moldova participă la competiție cu o delegație formată din 86 de sportivi. Fiecare medalie de aur, argint și bronz câștigată de sportivii moldoveni va fi recompensată cu 200 de mii de lei, 160 de mii de lei și, respectiv, 120 de mii de lei.

Prima ediție a Jocurilor Europene de la Baku se va încheia pe 28 iunie.