Cupa Moldovei la fotbal feminin a fost câștigată de Universitatea Tiraspol

36135

Echipa Universitatea Tiraspol a devenit câştigătoarea Cupei Moldovei la fotbal feminin, ediţia 2015. În finală, formaţia antrenată de Victor Senic a învins clubul sportiv Noroc în urma executării loviturilor de departajare, scor general 5-3.

Timpul regulamentar s-a încheiat nedecis, 1-1. Universitatea a condus din minutul 55, după golul Carolinei Ţabur, dar Noroc a egalat în minutul 69, prin Eugenia Miron. Finala s-a disputat la centrul fotbalistic de la Vadul lui Vodă, informează IPN.

„A fost un meci interesant. La 1-0 credeam că vom câştiga în timpul regulamentar. Bine, că am avut prospeţimea la seria loviturilor de departajare”, a declarat antrenorul echipei din Tiraspol, Victor Senic.

Universitatea Tiraspol a cucerit pentru a treia oară Cupa Moldovei, după cele din 2010 şi 2013.