Un adolescent a fost condamnat la ani grei de închisoare pentru agresarea sexuală a doi minori.
Procuratura sectorului Botanica a stabilit că, în perioada septembrie – octombrie 2011, inculpatul, care la momentul comiterii crimei era elev în clasa a VII-a a unei şcoli din capitală, în repetate rânduri a agresat sexual doi colegi din clasa I. Agresorul întâlnea elevii care mergeau spre casă după ore şi cu forţa îi ducea în mai multe locuri din preajma şcolii, unde îi agresa sexual.
Pentru comiterea acţiunilor violente cu caracter sexual, inculpatul, care a împlinit deja vârsta de 18 ani, a fost condamnat la 10 ani de detenție. Sentinţa este cu drept de atac.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






