(video) Animația despre dependența de smartphone-uri și lumea virtuală

Безымянный
Foto:PC: captură foto YouTube

O animație publicată recent pe YouTube tratează problemă globală a dependenței oamenilor de smartphone-uri devenită într-atât de gravă, încât aceștia sunt absorbiți de lumea virtuală, pierzând contactul cu realitatea.

Filmulețul redă o istorie ce poate fi întâlnită pe străzile marilor orașe, dar și în Chișinău, printre localnici, care petrec ziua, merg pe drum, în transport, se odihnesc în parc, în cafenea și în orice alt loc, uitându-se într-un smartphone.

Animația ironizează valorile pe care le pune în prim plan omul contemporan, aducând drept exemplu o tânără care decide să facă imediat un selfie la locul accidentului, pentru a-l posta pe Net, decât a oferi un ajutor și a-și manifesta prezența real, nu pe o rețea de socializare, trăind o viață imaginară.

Iată care sunt consecințele dependenței de smartphone-uri pentru societate:

 

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Taguri: #inspirație
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine