Microsoft va implementa un program de angajare a persoanelor ce suferă de autism

microsft head
Foto:PC: http://techimpact.org/

În această luni, corporația Microsoft a anunțat că va implementa un program-pilot de angajare a lucrătorilor ce suferă de autism.

Microsoft colaborează cu o organizație numită „Specialisterne”, cea din urmă creând și găsind locuri de muncă pentru persoanele ce suferă de această boală. În cadrul programului-pilot, Microsoft va oferi poziții full-time în sediile companiei din Redmond, statul Washington, anunță Mashable.

„Microsoft e mai puternic atunci când își extinde oportunitățile, având diferite brațe de muncă reprezentate de clienții noștri. Oamenii cu autism întăresc forța de care avem nevoie în cadrul companiei”, a scris într-un blog post Ellen Smith, vice-președintele pe operațiuni în cadrul corporației. Fiul acesteia, în vârstă de 19 ani, suferă de autism de la 4 ani. „Fiecare individ este diferit, unii având capacitatea excelentă de a reține informația, de a gândi la un nivel detaliat și de a se aprofunda și de a excela în matematică sau cod. Este un zăcământ de talente, pe care vrem să continuăm să-l explorăm la Microsoft”, a explicat Smith.

Deocamdată, nu este cunoscut numărul de angajați potențiali în cadrul programului. În topul celor mai clasate companii cu forță de muncă diversă se află și Microsoft.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine