O nouă galerie de artă numită „Mg12” se va deschide miercuri, 25 martie, la ora 19:00, în incinta Muzeului Zemstvei din Chișinău, situat pe adresa: strada Șciusev, nr. 98.
Evenimentul va cuprinde o licitație de binefacere a operelor de artă. Invitații, de asemenea, vor avea prilejul să se delecteze cu muzică vie. Suma colectată va merge în susținerea și dezvoltarea galeriei de artă pentru tinerii artiști din Moldova.
Participanții în acea seară vor fi: Liviu Sîrbu, Mireana Hmelnițcaia, Nikitin Alexandru, Andrei Botnariuc, Anatolii Safronin, Nichita Ostapenco, Sergiu Pipa, Elena Zolotareva, Ekaterina Minih ș.a.
Intrarea este liberă.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






