Un bărbat a decedat după ce s-a izbit violent de un camion în timp ce conducea o motocicletă. Cazul a avut loc aseară pe traseul R 14.
În seara zilei de ieri, 9 octombrie, echipele SMURD au fost alertate în apropierea satului Bilicenii Vechi, raionul Sîngerei. S-a întâmplat la ora 22:52 minute. Un accident rutier s-a produs pe traseul R 14. O motocicletă de model „Viper” s-a izbit într-un autocamion de model “MAN” cu remorcă. În consecință, șoferul motocicletei a decedat pe loc, iar pasagerul a avut nevoie urgentă de primul ajutor.
La fața locului au intervenit două ambulanțe SMURD, de tip EPA-B2 și TIM-C1. Având traume multiple, pasagerului i-au fost acordate toate îngrijirile. Fiind stabilizat, a fost transportat de către paramedici la Spitalul clinic municipal Bălți.
Șoferul autocamionului “MAN” nu a avut de suferit. În teren a fost chemată și o echipă de pompieri din cadrul Unității salvatori și pompieri Sîngerei, care au asigurat paza anti-incendiară, fiind întreprinse acțiunile de spălare a combustibilului scurs pe traseu. Organele de drept investighează circumstanțele și cauza acestui accident.






