Sala cu Orgă își deschide stagiunea pe acorduri de chitară spaniolă

gonzales
Foto:Manuel Gonzalez PC: Sala cu Orgă

Sala cu Orgă este gata să-şi întâmpine publicul şi anunţă la 25 septembrie, orele 18.00, deschiderea stagiunii 2014-2015. Noul sezon muzical va începe în acorduri de chitară spaniolă, concertul inaugural purtând genericul „Concierto de Aranjuez”.

Protagonistul spectacolului va fi chitaristul catalan Manuel Gonzalez, considerat drept unul dintre cei mai mari maeştri ai chitarei spaniole, susţinut de Orchestra Naţională de Cameră, condusă de maestrul Cristian Florea.

Programul concertului este alcătuit din creaţii celebre semnate de compozitori  iberici, precum Eduard Toldra, Isaak  Albéniz, Manuel de Falla, Joaquin Turina, punctul culminant al serii fiiind interpretarea renumitului “Concierto de Aranjuez” de Joaquin  Rodrigo.

Preţul biletelor la concert variază între 60 şi 100 de lei şi pot fi procurate la casa de bilete a Sălii cu Orgă, precum şi online  – www.iticket.md.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine