Lucrările de montare a pilonilor de iluminat pe bulevardul Dacia, tronsonul de la Porţile Oraşulu spre aeroport, vor începe la sfârşitul săptămânii curente, după ce la Chişinău vor ajunge 130 de piloni cu o înălţime de 11 metri şi 2 braţe, pentru a asigura iluminarea ambelor sensuri de circulaţie.
Şeful interimar al Direcţiei generale transport public şi căi de comunicaţie, Igor Gamreţchi, a spus că lucrările de amplasate a reţelelor subterane de alimentare a sistemului de iluminat sunt realizate în proporţie de 99%. Acesta a precizat că va fi nevoie de bani suplimentari pentru a restabili gazonul deteriorat la săparea fundaţiilor, transmite IPN.
Între timp se desfășoară și judecata între Primăria Municipiului Chișinău și agentul economic care dorește să pună la loc panourile publicitare care anterior au fost scoase. „Chiar au încercat să pună vreo două, dar le-am demontat. Vom căuta să-i convingem, că nu putem instala stâlpii și panourile simultan și eventual să le dăm în altă parte spațiu, cu toate că asta nu e corect. În autorizație scrie că ei trebuie să le ridice și retragă la prima cerere a Primăriei,” a declarat Primarul Dorin Chirtoacă pentru #diez.
Reţeaua de iluminat de circa 6,5 km va fi amplasată pe mijlocul traseului. Stâlpii vor avea o înălțime de 11 m şi 2 braţe, pentru a asigura iluminarea ambelor sensuri de circulaţie. Proiectul tehnic pentru obiectivul „Modernizarea sistemului de iluminat din bd. Dacia” a fost realizat de către Ministerul Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor, iar Primăria Chişinău execută lucrările propriu-zise. Costul proiectului este de circa 27 de milioane lei, bani prevăzuți în bugetul municipal pentru anul 2014.
Proiectul de amplasare a pilonilor are termenul limită de executare până sfârșitul lunii decembrie, dar potrivit primarului Dorin Chirtoacă, lucrările s-ar putea încheia mai devreme.






