(foto) Câștigătorii curselor de ciclism de la Green Run 2014 din satul Tarasova

ciclismcollage

În perioada 5-6 iulie, la Rezina, satul Tarasova, a avut loc cursa verde în inima naturii și frumusițelor culturale ale Moldovei. S-au organizat competiții la cros și ciclism. Echipa #diez vă prezintă câștigătorii.

Green Run a avut două tipuri de competiții: la cros (vedeți aici câștigătorii) și la ciclism, și a avut participanți care au excelat la ambele probe în cele 2 zile cât a durat evenimentul.

Sergiu Pleșca, câștigătorul cursei de 30 km, pe ultimii metri

Scopul Green Run a fost: de a organiza un eveniment sportiv agreabil într-o locație frumoasă din Moldova, de a promova sportul și modul sănătos de viață și de a promova locurile pitorești din Moldova, atât pentru cei locali, cât pentru străini, atât și pentru cei locali.

În a doua zi s-au înregistrat mai mult participanți, atât din regiune, din Chișinău, cât și participanți internaționali din SUA, Spania sau Marea Britanie. Cursele offroad de ciclism au fost la distanțe de 3 km, 10 km, 30 km și 40 km.

Ambasadorul SUA, William H. Moser, primind un premiu de onoare pentru participarea sa la cursa de 30 km de la Green Run 2014

Invitatul de onoare a fost Ambasadorul SUA în Republica Moldova, William H. Moser, care a participat la cursa de 30 km, și a reușit să finalizeze cursa în primii 10.

Mircea și Igor, cei doi tineri care au făcut 160 km pe bicicletă pentru a veni la Green Run 2014

Doi participanți la cursa de 10 km, Mircea și Igor, au parcurs traseul Chișinău – Tarasova pe biciclete, ajungând la locul desfășurării evenimentului în 10 ore. Mircea spune că deși drumul a fost lung și, pe alocuri, anevoios, în primul rând a fost o aventură, și ar fi venit la Green Run chiar dacă s-ar fi organizat la Briceni sau Giurgiulești. Cei doi prieteni participă la majoritatea evenimentelor de ciclism din Republica Moldova, la Green Run, aceștia au reușit să încheie cursa de 10 km pe locurile 4, și respectiv 5. Mircea spune că a avut așteptări mai mari la rezultatele, însă e foarte mândru de sine că a reușit să participe la cursă chiar dacă a parcurs 60 km până la Green Run

#3. Dorin Lisnic, 12 ani

Olga, câștigătoarea cursei  de 3 km, comparând bicicleta veche împrumutată cu bicicleta ei nouă
Olga, câștigătoarea cursei de 3 km, comparând bicicleta veche împrumutată cu bicicleta ei nouă

Fete:
#1. Olga Scripnic

Premiul pentru victoria sa de la cursa de ciclism de la 3 km a fost o bicicletă. Olga spune că nu credea că va câștiga ceva participând la Green Run și este foarte bucuroasă că a reușit să păsească pe podium de 2 ori, o dată sâmbătă (locul II la cros 500 m) și o dată duminică (locul II la ciclism 3 km). Premiul îi va fi de folos zi de zi, dar și să participe pe viitor la curse de ciclism.

Cursa de 10 km

Câștigătorii cursei de 10 km, bărbați

Bărbați:
#1. Cristin Golovei, 17 ani
#2. Adrian Don, 16 ani
#3. Petru Crețu, 16 ani

Cei trei tineri din Trebujeni au reușit să ocupe tot podiumul din nou, după ce au făcut-o la cursa de 5.000 m la alergat. Tinerii spun că un avantaj a fost că ei deja știau o porțiune de drum pe care trebuiau să o parcurgă și așa le-a fost mai ușor să se ferească de obstacole.