(video) World Cup 2014: Croația 1 – 3 Mexic

2382977_big-lnd

Naționalele Croației și Mexicului au jucat a 3-a etapă a grupei A pe Arena Pernambuco din orașul Recife. Ambele echipe au mizat pe calificarea în optimile de finală a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia.

Croația avea nevoie doar de victorie pentru a ajunge în optimi, iar Mexicul s-ar fi mulțumit și cu un egal.

Scorul alb s-a menținut până în minutul 72. Mexicanii și omul meciului Rafael Márquez au profitat de eliminarea jucătorului croat Ante Rebić, care a văzut cartonașul roșu în minutul 69 după un fault dur.

Celelalte două goluri pentru Mexic au venit din partea lui Andrés Guardado (75′) și Javier “Chicharito” Hernández (82′).

Portarul mexican, Guillermo Ochoa, a fost supărat pe finalul meciului (87′), când Ivan Perišić a marcat primul gol în poarta Mexicului la acest Campionat.

Mexic se califică în optimile de finală a Campionatului Mondial FIFA 2014 de pe locul 2 din grupa A cu 7 puncte la activ și un golaveraj de +3, iar Croația părăsește acest turneu final pe locul 3 cu doar 3 puncte de partea sa.

Clasamentul final al grupei A a CM 2014 din Brazilia. PC: fifa.com

Mexic va juca în optimile de finală împotriva Olandei. Meciul e programat pe 29 iunie, ora 19:00, la Fortaleza.

#diez vă recomandă să vizionați meciurile Campionatului Mondial 2014 în condiții excelente de imagine și sunet, într-o atmosferă răcoroasă la Brainstorm Cafe. Rezervați-vă locuri la masă la următoarele numere de telefon: 060841651, 068868073 și 079544807. Mai multe detalii pe #diez sau pe pagina de Facebook a localului.