Un psihiatru din Bălți este acuzat de violarea a 19 paciente

56361162
Foto:PC: revistafelicia.ro

Judecătoria municipiului Bălţi a pus pe rol dosarul în care medicul-şef al Internatului de psihiatrie din aceeaşi localitate este învinuit că a violat 19 paciente.

Avocata Violeta Gaşiţoi a declarat pentru IPN că victimele, toate cu dizabilităţi, au fost violate de către şeful instituţiei pe parcursul a mai mulţi ani. Una dintre femei a avut în acest timp de două ori crize de epilepsie, alta a decedat în circumstanţe neelucidate, iar una a rămas însărcinată, inculpatul având grijă s-o ducă la chiuretaj.

Potrivit avocatei, bărbatul se află acum în arest la domiciliu, însă locuinţa acestuia este chiar pe teritoriul Internatului de psihiatrie, fapt ce nu exclude că inculpatul face presiuni asupra victimelor şi există suspecţii că victimele ar fi torturate.

Avocata a mai spus că procurorii deţin probe pe toate cele 19 episoade, iar expertiza psihiatrică a constatat că medicul inculpat are discernământ.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Olesea Cember
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine