Președintele Nicolae Timofti a semnat un decret privind conferirea medaliei „Meritul Civic” tenismanului Radu Albot.
Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a semnat la 16 ianuarie a.c., un decret privind conferirea medaliei „Meritul Civic” domnului Radu Albot, tenisman, maestru internaţional al sportului.
Distincția a fost acordată domnului Radu Albot ”pentru merite în dezvoltarea şi propagarea culturii fizice şi sportului şi succesele obţinute în cadrul unor competiţii internaţionale”.
Radu este cel mai bun tenisman moldovean, care deține recordul Moldovei de poziționare în clasamentul ATP, momentan se situează pe locul 160.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






