O echipă de cercetători finlandezi au încercat să afle unde se localizează emoțiile în corpul uman, astfel au făcut o serie de experimente împreună cu voluntari din Suedia, Finlanda și Taiwan.
Persoanele din cadrul experimentului au spus că atunci când sunt îndrăgostiți simt căldură în tot corpul, pe când sunt în depresie simt opusul. Mai ales la cap, mâini sau picioare.
Frica și pericolul creează senzații în zona pieptului. Furia este unul din puținele sentimente care activizează mâinile.
Lauri Nummenmaa, psiholog la Universitatea de la Aalto a spus: ”Sistemul nostru emoțional din creier trimite semnale către corp astfel să ca noi să putem face față situațiilor”.
Atunci când vedem un șarpe, începe să ne fie frică, noi nu prea putem controla acest lucru, se întâmplă automat, oricum echipa lui Lauri a încercat să vadă dacă se pot controla aceste lucruri.
Astfel celor 700 persoane care au participat la experiment, echipa de cercetători le-au dat câte două siluete de persoane și li s-a spus să se gândească la câte un sentiment din cele 14: dragoste, dezgust, mândrie, furie, etc. Apoi aceștia au colorat părțile corpului care le-au simțit stimulate de sentiment. Iar pe a doua siluetă au colorat părțile care le-au simțit dezactivate.
Nimeni nu a colorat emoțiile în același fel, dar atunci când echipa a colectat toate răspunsurile și a făcut o totalizare, pentru fiecare emoție în parte a fost un tablou aparte.
Iată ce a ieșit.

Sursa: npr.org






