Maxim Dubarenco a câștigat un meci în 28 minute

1111309-17585190-640-360

Tenismanul moldovean Maxim Dubarenco a trecut de rusul Rafis Miftahov, în a 2-a rundă de calificare la Challenger-ul din Kazan. Partida a durat 28 minute și s-a încheiat cu un scor zdrobitor de 6-0, 6-0.

Dubarenco a jucat unul din cele mai scurte meciuri din istoria tenisului, umilindu-l pe adversar cu un scor categoric și fără să-i dea vreo șansă acestuia. În runda precedentă, Maxim a câștigat cu 6-1, 6-4, susținând un joc în compania altui rus, Oscar Davleev.

Recordul mondial oficial la jocuri complete îl deține Greg Rusedski, care în 1996 l-a învins pe germanul Carsten Arriens în 29 de minute, la Sydney. Totuși recordul lui Dubarenko nu va fi capabil să obțină statut, fiindcă acesta a fost un meci de calificare.

Sursa: eurosport.ru

Taguri: #tenis