Nu are nici un sens introducerea regimului de vize cu țările CSI pentru soluționarea problemelor din domeniul migrației. De această părere este șeful Serviciului Federal de Migrație, Konstantin Romodanovski.
Potrivit Interfax, ”Asta va aduce Rusiei mai multe prejudicii decât rezultate pozitive”, a declarat Romodanovski.
Acesta a spus precum introducerea unui regim de vize ar distruge legăturile familale și economice.
„Înțelegem că aceste procese sunt bilaterale. Dacă vom introduce regimul de vize, și cetățenii noștri vor fi nevoiți să circule cu vize. Acest lucru ar fi o lovitură pentru cetățenii ruși. Mai puțin plecăm în Tadjikistan și Kârgâzstan, dar mai mult în Ucraina și Republica Moldova”, a mai spus Romodanovski.
Sursa: UNIMEDIA
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






