Cupa Davis: Moldova – Portugalia Live Text

2013-09-13 12.56.58

Urmăriți pe #diez Live Text de la Cupa Davis. La Manejul de Atletism are loc lupta între Moldova și Portugalia.

Vă mulțumesc frumos că ați fost alături de #diez, urmăriți în continuare cele mai interesante știri pentru tineret doar pe site-ul nostru. Un sfârșit de săptămână cât mai reușit și nu ezitați să veniți și voi la Manejul de Atletism de pe strada Andrei Doga, 26.

20:21. Minge de meci pentru João! Și acesta reușește să egaleze scorul general de astăzi. Așa că duminică, 15 septembrie 2013, meciurile la simplu vor începe de la scorul Moldova 1 – 1 Portugalia.

20:18. Sousa face primul break din acest set. Acum tabela arată astfel: 7-6  6-7  1-6  3-5. Servește portughezul și e foarte posibil ca partida să se încheie în game-ul ce urmează.

20:08. O pauză mai lungă în partidă, la scorul de 3 la 3 în continuarea setului 4.

19:54. În ambele meciuri, jucătorii din Portugalia s-au plâns de nenumărate ori pe public, din cauza că acesta aplaudă și se bucură mai devreme decât admit normele etice ale tenisului. Într-adevăr mai avem nevoie de cultură în privința acestui sport, fiindcă astfel de faze pot aduce la descalificarea Moldovei. Între timp se desfășoară setul al 4-lea fără nici un break, João Sousa conduce cu 2-3.

19:36. Sousa a trecut în față, după al 3-lea set scorul este de 1-2. Lusitanul a dominat setul cu un rezultat zdrobitor de 1 la 6. Maxim este obligat să egaleze.

19:05. 1-1 după seturi în partida lui Maxim Dubarenco și João Sousa. Scorul detaliat este 7-6  6-7, ceea ce înseamnă că fiecare tenisman a câștigat setul la tiebreak.

Puteți viziona în direct de la voi de acasă aici sau veniți la Manejul de Atletism, aici sunt locuri suficiente și pentru dumneavoastră.

16:31. Victorie! Radu Albot învinge în aceast meci. Felicitări lui și Moldovei! Scor final 6-3  2-6  6-4  6-4.

16:30. 40-30 după probabil primul as de astăzi. Match ball!

16:25. Portugalia totuși reduce din diferență. La scorul 5-4 urmează să servească Moldova, acum într-adevăr partida se poate încheia cu primul punct la general pentru noi.

16:24. Egalitate. Haide Radu!

16:23. Revenire spectaculoasă pentru Elias. Acum are avantaj.

16:20. Breakpoint triplu pentru Albot. Game, set & match ball.

16:17. 5-3 pentru Radu după 3 ore de joc. Elias servește. Oare va fi acest al 4-lea set ultimul din partidă?

16:14. Iată și o poză în timpul unei pauze scurte.

2013-09-13 16.14.45

16:12. Cum și era de așteptat, replica nu a întârziat. 4-3.

16:08. 4-2. Revenire în forță pentru Albot. Să vedem replica lui Elias.

16:04. Moldova este in avantaj 3-2 după acest game, încă un break în activul moldoveanului .

16:00. Doar de 4 minute a avut nevoie Radu să câștige cel de-al doilea game.

15:56. Portugalia conduce 2-1. După ce a fost de trei ori în avantaj, Radu Albot nu a reușit break-ul.

15:45. 1-1. Game Moldova. În scurtele pauze, spectatorii încurajează pe reprezentantul nostru.

15:41. Al patrulea set începe cu 1-ul game în favoarea Portugaliei. 0-1.

15:38. Vă reamintim că unul din concurenții are nevoie să treacă în cont 3 seturi pentru a învinge în această confruntare.

15:35. În fine Moldova câștigă al 2-lea set. Scorul complet 6-3  2-6  6-4.

2013-09-13 15.38.02

15:34. Sala scandează ”Radu! Radu! Radu!” după o minge reușită extraordinar.

15:30. Elias revine. Scorul este 5-4, servește Albot.

15:25. Portugalia break. 5-3 scorul. Va fi nevoie de puțin lucru din partea lui Radu pentru a câștiga setul dat.

15:20. 5-2. Încă un mic efort și trecem în cont setul cu numărul 2 pentru noi.

15:19. Ceva nou. Triplu breakpoint pentru Radu.

15:17. Durata meciul a ajuns la 2 ore.

15:16. Game Moldova. 4-2 în favoarea noastră. Victoriile se obțin din răsputeri.

15:13. Și din nou Gastão aduce serviciul lui Radu la 40-40.

15:07. 3-2. Portugalia câștigă foarte ușor propriile servicii. Se simte oboseala jucătorului nostru.

15:05. Moldova conduce cu 3 la 1. Un punct muncit din greu.

15:03. Game-ul se întinde. 40-40 la moment. Radu încearcă tot posibilul să nu-i dea încă un break adversarului.

14:54. Cu părere de rău, de data aceasta Gastão Elias îl lasă fără replică pe moldovean. Deocamdată tabela de marcaj arată în felul următor: 6-3  2-6  2-1.

14:52. 2-0 pentru noi. Hai Moldova, Hai Radu!

14:48. Primul break din setul numărul 3 pentru Radu Albot. 1-0 momentan.

14:42. Din păcate lusitanul egalează situația de pe tabelă. 1-1 după seturi.

14:38. 2-5. Ceva nu merge bine, Elias e aproape să câștige și el un set.

14:34. Tenismanul nostru cedează propriul serviciu. Moldova e cundusă cu 2 la 4.

2013-09-13 14.32.05

14:28. Portugalia conduce. 2-3 scorul, chiar dacă Albot a muncit din greu și a câștigat frumos niște mingi.

14:23. 2-2, situația din al 2-lea set se egalează

14:16. Radu Albot și-a revenit, răspunde și el cu un break. 1-2 în continuare pentru portughezi.

14:11. 0-2 pentru Gastão Elias, care a început în forță setul secund.

14:05. Portughezul câștigă primul game din setul 2 după un break.

14:01. 1-0 pentru Moldova după 1-ul set, scor 6-3. Bravo Radu, ține-o tot așa!

2013-09-13 14.04.00

13:56. Radu Albot ratează ocazia să gâștige primul set la serviciul lui Gastão Elias. 5-3 acum.

13:52. Albot joacă bine în continuare. Mai câștigă un game. 5-2 pentru Moldova în 1-ul set.

13:49. 40-0 pentru Radu, Triplu breakpoint. Reușit! 4-2.

13:44. 3-2 pentru Moldova. Urmează serviciul Portugaliei.

2013-09-13 13.47.07

13:40. Gastão Elias câștigă la propriul serviciu pentru prima dată în jocul de astăzi. După 4 game-uri scorul este 2-2.

13:38. Al 4-lea game se cam întinde. Scorul e de 40 la 40.

13:34. Sala scandează numele conaționalului nostru. În timp ce acesta nu a reușit să profite de un breakpoint dublu.

13:29. Portughezul acum reușește break-ul. 2-1 în acest moment.

13.24. 2-0 după game-uri. Moldoveanul reușește break-ul.

13:23. Dublu breakpoint pentru Radu Albot.

13:20. Jucătorul nostru câștigă primul game. Bravo Radu!

13:17. Primul serviciu al lui Radu Albot.

13:12. Adversarii și-au făcut apariția pe cort. Aceștia fac ultimul antrenament înainte de partidă.

13:10. Bun venit la acoperirea în direct a evenimentului important din lumea tenisului de astăzi, 13 septembrie 2013. Ceremonia de deschidere s-a încheiat, imnurile s-au intonat. Așteptăm întoarcerea din vestiare a primilor participanți la meci, Radu Albot (Moldova) și Gastão Elias (Portugalia).

Taguri: #Moldova#tenis