Aseară în cadrul Festivalului Internaţional de Operă şi Balet „Maria Bieşu”, ediţia a XXI-a, a avut loc spectacolul ,,Don Quijote”.
Spectacolul a fost realizat după un episod din renumitul roman Don Quijote de la Mancha de Miguel de Cervantes Saavedra. În centrul acțiunii este dragostea dintre cei doi tineri Quiteria şi Basilio.







În cadrul festivalului sunt preconizate și alte spectacole de balet, iar în ultima zi la Palatul Naţional „Nicolae Sulac” va avea loc Gala Laureaţilor şi spectacolul Festivalului-concurs Internaţional de Operă şi Balet.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.








