Pe data de 24 februarie 2019 în Moldova vor avea loc alegeri Parlamentare. În premieră, acestea se vor desfășura într-un sistem electoral nou. Astfel, 50 de deputați vor fi aleși ca și acum, pe listele de partid, iar alți 51 vor fi aleși în circumscripțiile electorale. Potrivit procedurii, candidații care vor să lupte pentru un loc de deputat într-o circumscripție, trebuie întâi de toate să își înregistreze la Consiliul Circumscripției Grupul de Inițiativă, iar odată înregistrat, aceștia încep să colecționeze între 500 și 1000 de semnături dacă sunt bărbați, și între 250 și 500 dacă sunt femei.

Aflați aici care este circumscripția voastră. 

Cei însemnați cu BOLD sunt lideri de partid cu șanse reale de a fi reprezentat în viitorul permanent, miniștri sau alte persoane publice în general. Cei însemnați cu italic nu au fost înregistrați ori s-au retras.

#Circumscripția 1, Briceni

Gnatiuc Mihail (PDM),
Zinaida Greceanîi (PSRM), președintele PSRM, deputată
Petrașișin Vasilii (Șor)
Vladimir Scutari (ACUM)
Anatolii Creciun (PCRM)
Maxim Chitoroagă (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat 

#Circumscripția 2, Ocnița 

Lesnic Vadim (PDM),
Irina Lozovan (PSRM),
Remus Ciobanu (ACUM),
Fedișin Eduard (Șor)
Eduard Drăgălin (PL) – nu a fost înregistrat 
Eduard Pleșca (Partidul Nostru)
Andrei Țopa (PCRM)

#Circumscripția 3, Edineț

Sîrbu Oleg (PDM),
Nicolae Melnic (PSRM),
Panciuc Ghenadie (Șor),
Elena Panuș (Partidul Nostru)
Dinu Plângău (ACUM)
Alexandr Zui (PCRM)
Marin Livădaru (Independent)
Marchici Vasile (PL) – nu a fost înregistrat
Alexandru Brenici (Independent)
Anatolie Vengher (Independent)

#Circumscripția 4, Rîșcani

Urzică Iurie (PDM),
Vladimir Mizdernco (PSRM),
Tatiana Gamețchi (ACUM), – nu a fost înregistrat
Cocieru Andrei (Șor),
Victor Bogatico (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Petru Bărbieru (PCRM)

#Circumscripția 5, Glodeni

Leucă Ion (PDM),
Alexandr Minizianov (PSRM),
Rodica Nimerenco (ACUM),
Dvorjanscaia Irina (Șor),
Stela Onuțu (Partidul Nostru)
Alexandr Burlacu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolae Gorcea (Independent)
Mihail Corj (Independent)
Ion Purice (PL)

#Circumscripția 6, Drochia

Padnevici Corneliu (PDM),
Alexandr Lupașco (PSRM),
Svetlana Cornea (ACUM),
Svecla Grigorie (Șor),
Nina Cereteu (Partidul Nostru)
Ghenadie Morcov (PCRM)
Violeta Roșca (PL)
Nicolae Bîrnaz (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 7, Soroca

Victor Său (PDM),
Aliona Pilipețcaia (PSRM),
Alexandru Cimbriciuc (Independent),
Elena Bodnarenco (PCRM), deputată a PCRM
Melnic Maxim (Șor),
Anastasia Televca (Partidul Nostru)
Larisa Ungureanu (ACUM)
Iurie Todirean (Independent) – nu a fost înregistrat
Serghei Manchievici (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 8, Florești

Eugeniu Nichiforciuc (PDM), deputat
Serghei Groza (PSRM), deputat
Iurie Țap (ACUM), deputat
Ladaniuc Ghendaie (Șor),
Ludmila Crijanovschi (Partidul Nostru)
Grigore Cojocaru (PCRM)
Anatolie Cărbune (PL)

#Circumscripția 9, Bălți 1

Buzurnîi Serghei (PDM),
Alexandru Usatîi (PSRM),
Elena Bordeianu (ACUM),
Ivan Osoianu (Partidul Nostru)
Igor Himici (Șor)
Said-Mixmat Amaev (PCRM)
Renata Grădinaru (Independent)
Diana Grosu (Independentă)

#Circumscripția 10, Bălți 2

Iordan Serghei (PDM),
Alexandr Nesterovschi (PSRM),
Arina Spătaru (ACUM),
Elena Grițco (Partidul Nostru)
Pavel Verejanu (Șor)
Serghei Rubțov (PCRM)
Dinu Diaconu (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 11, Fălești

Iraida Bînzari (PDM),
Oleg Savva (PSRM),
Botnar Alexandru (Șor),
Alexandru Severin (Partidul Nostru)
Vasili Tataru (Blocul ACUM)
Valeriu Muduc (PCRM)

#Circumscripția 12, Sîngerei

Brașovschi Gheorghe (PDM),
Vasile Luca (PSRM),
Țîbîrnă Igor (Șor)
Oazu Nantoi (Blocul ACUM), analist politic
Viorel Neagu (PCRM)
Arcadie Covaliov (Independent) – retras
Ion Roșca (Independent)

#Circumscripția 13, Rezina

Graur Eleonora (PDM),
Valeriu Ciorici (PSRM),
Sergiu Cataranciuc (ACUM),
Nauc Leonid (Șor)
Elena Macrii (PCRM)
Ion Perciun (Independent)
Galina Andrieș (PNL)

#Circumscripția 14, Telenești

Vadim Lelic (PDM),
Alexandru Isac (PSRM),
Cristea Valerian (Șor)
Maria Ciobanu (ACUM), deputată
Mihai Moldovanu (PL)
Veaceslav Căpățînă (PCRM)

#Circumscripția 15, Călărași 

Ciubuc Nicolae (PDM), Ministru al Agriculturii
Ștefan Bolea (PSRM),
Igor Munteanu (ACUM), Expert IDIS-Viitorul
Vlasenco Olga (Șor)
Ion Leașcenco, (Partidul Democrația Acasă) – nu a fost înregistrat
Iurie Chirinciuc (PL)
Anatolie Arhire (Independent) – s-a retras din cursă
Valeriu Savva (PCRM)

#Circumscripția 16, Ungheni

Guzun Ludmila (PDM),
Ghenadie Mitriuc (PSRM), deputat
Baraniuc Antonina (Șor)
Octavian Țîcu (ACUM), istoric, analist politic
Alexandru Brînză (PL)
Mihai Goian (Independent) – nu a fost înregistrat
Haralampie Chirilov (PCRM)

#Circumscripția 17, Nisporeni

Vladimir Plahotniuc (PDM), președinte al PDM
Pavel Artamonov (PSRM)
Ion Terguța (ACUM) – purtător de cuvânt al PLDM
Mihai Ciorici (PCRM)
Iurii Cărbune (Independent)

#Circumscripția 18, Orhei (orașul Orhei)

Costin Vasile (PDM),
Mihai Catraniuc (PSRM),
Ilan Șor (Partidul Șor), primar de Orhei, președinte de Partid
Valeriu Munteanu (ACUM), fost deputat și Ministru al Mediului

Svetlana Căpățină (PCRM)
Dorin Zghibarța (PL)
Dumitru Suhoborcenco (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 19, (Orhei, Rezina, Criuleni, Dubăsari 1)

Tudor Golub (PDM),
Mihai Paciu (PSRM),
Marina Tauber (Șor), primar Jora de Mijloc, fruntașă a Partidului Șor
Mariana Cusnir (ACUM)
Lucia Viscun (PCRM)
Igor Brînza (Independent) – nu a fost înregistrat
Roman Boțan (PL), deputat
Vitalie Marinuță (Independent)

#Circumscripția 20, Strășeni

Pavel Filip (PDM), prim-ministru
Veaceslav Anghel (PSRM)
Tabacaru Valeriu (Șor)
Igor Grosu (ACUM)
Elena Harcenco (Independentă) – nu a fost înregistrat
Nicoleta Malai (Partidul Liberal)
Ecaterina Blanovschi (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 21, Criuleni, Dubăsari 2

Veaceslav Burlac (PDM),
Sergiu Berzan (PSRM),
Duminica Serghei (Șor)
Lilian Carp (ACUM)
Gheorghe Ojog (PL)
Andrei Porubin (Independent)

#Circumscripția 22, Ialoveni 

Monica Babuc (PDM), Ministru al Educației, Culturii și Cercetării
Lidia Onu (PSRM),
Liviu Vovc (ACUM),
Sănduță Victor (Șor)
Anatol Ursu (independent) – nu a fost înregistrat
Ruslan Gârștea (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Nicoară (PNL) – nu a fost înregistrat
Angela Istrate (Independent)
Victor Tabunșic (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 23, Chișinău, Botanica 1

Valentina Rotaru (PDM), deputată
Oleg Lipskii (PSRM), deputat
Jardan Petru (Șor), director AVIA-Invest, compania care gestionează Aeroportul Chișinău
Vasile Grădinaru (ACUM)
Aurel Bucureanu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolai Rusol (PCRM)
Sergiu Biriucov (Independent)
Oleg Rațoi (PL) – nu a fost 

#Circumscripția 24, Botanica 2

Alexandr Bannicov (PDM), deputat
Vasile Bolea (PSRM), deputat
Grigore Colun (ACUM),
Burgudji Serghei (Șor)
Artur Croitor (Independent)
Andrei Negruță (Independent) – nu a fost înregistrat
Andrei Donică (Speranța-Nadejda) – nu a fost înregistrat
Alexei Frolcov (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 25, Botanica/Centru

Mîndru Victor (PDM), deputat
Alexandr Odințov (PSRM),
Inga Grigoriu (ACUM),
Chitoroga Dumitru (Șor),
Sergiu Urecheanu (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Corina Fusu (PL), – nu a fost înregistrat
Svetlana Șandrovscaia (Independentă) – nu a fost înregistrat
Liudmila Boiadji (PCRM) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 26, Centru/Buiucani

Stratulat Mihail (PDM), medic
Dinari Cojocaru (PSRM),
Cotelea Victor (Șor)
Vlad Bilețchi (neafiliat), fruntaș al mișcării UNIREA-ODIP
Iurie Reniță (ACUM), fost ambasador al Moldovei în România
Anton Miron (PCRM)
Dinu Manole (Verzii) – nu a fost înregistrat
Valeriu Cerba (Independent)

#Circumscripția 27, Buiucani

Nedelea Veaceslav (PDM),
Radu Mudreac (PSRM),
Botnarenco Cristian (Șor),
Ilian Cașu (Partidul Nostru), 
Vladimir Bolea (ACUM)
Augustin Volconovici (PCRM)
Ion Casian (PL) – nu a fost înregistrat
Vitalie Zaldea (Independent)

#Circumscripția 28,Râșcani

Balaur Nicolae (PDM),
Vlad Batrîncea (PSRM), deputat, fruntaș al PSRM
Alexandru Slusari (ACUM)
, fruntaș al blocului ACUM
Apostolova Reghina (Șor),
Dumitru Ciubașenco (Partidul Nostru), fruntaș al PN
Dumitru Cebotarescu (Independent)
Ion Cebanu (PL), consilier muncipal
Andrei Zapșa (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 29, Centru Râșcani

Guznac Valentin (PDM),
Adrian Lebedinschi (PSRM), deputat
Ruslan Verbițchii (ACUM),
Popenco Inna (Șor)
Erica Zucec (Independent) – nu a fost înregistrat
Evghenia Banaru (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Jelescu (PL)
Veaceslav Șuiu (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 30, Ciocana

Nae-Simion Pleșca (PDM), deputat
Petru Burduja (PSRM), deputat
Cvasnîi Stanislav (Șor)
Veronica Herța (PL) – Director General al S.A. Apă-Canal Chişinău
Dan Perciun (ACUM)
Vitalie Lisnic (PNL) – nu a fost înregistrat
Veaceslav Valico (Independent) – nu a fost înregistrat
Galina Bostan (Independent)
Andrei Groza (Independent) – nu a fost înregistrat
Maxim Uvarov (Independent)
Andrei Mancenco (Independent) – nu a fost înregistrat
Oleg Golopeatov (Independent)
Vasile Fotescu (Verzii) – nu a fost înregistrat
Gheorghe Nicoară (PCRM) – nu a fost înregistrat
Valentin Dolganiuc (Independent)

#Circumscripția 31, Ciocana, Rîșcani

Gaburici Chiril (PDM), Ministru al Economiei și Infrastructurii
Grigore Novac (PSRM)
, deputat
Liliana Nicolaescu (ACUM),
Cuznețov Iurii (Șor)
Ilie Crețu (PL)
Mihai Cîrlig (Independent)
Alexandru Popa (Independent) – nu a fost înregistrat
Fiodor Ghelici (Independent) – nu a fost înregistrat
Igor Grițco (PCRM)
Iulia Deleu (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 32, Suburbii Nord

Costiuc Nina (PDM),
Svetlana Popa (PSRM),
Cebotari Serghei (Șor)
Mihai Popșoi (ACUM)
Gheorghii Mocan (PCRM)
Dorin Chirtoacă (PL), președinte de partid, fost primar  

#Circumscripția 33, Suburbii Sud

Constantin Țuțu (PDM), deputat
Vladimir Roșca (PSRM),
Andrei Năstase (ACUM), președinte al Platformei DA
Bivol Ion (Șor) – nu a fost înregistrat
Călin Vieru (independent)
Andrei Nastas (independent)
Boris Volosatîi (independent)
Ion Duca (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 34, Anenii-Noi

Jizdan Alexandru (PDM), Ministru Afacerilor Interne
Alexandr Mațarin (PSRM),
Gorodinschii Alexei (Șor)
Gheorghe Balan (Blocul ACUM)
Veaceslav Bondari (PCRM)

#Circumscripția 35, Căușeni

Repeșciuc Grigore (PDM),
Oleg Cuciuc (PSRM),
Zaremba Anatolie (Șor)
Zinaida Bolboceanu (Democrația Acasă)
Veaceaslav Nigai (PCRM)
Anton Gămurari (ACUM)
Tamarov Ambroci-Ivanov (Independent)
Nicolai Ermurache (PL) – nu a fost înregistrat
Ion Calmîc (PNL)

#Circumscripția 36, Ștefan-Vodă

Molozea Nicolae (PDM),
Alexandru Jolnaci (PSRM),
Andrei Dînga (ACUM),
Tcacenco Natalia (Șor)
Alexandr Tolpenco (independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 37, Răzeni (Ialoveni 2)

Sula Ion (PDM),
Nicolae Pascaru (PSRM),
Tabarcea Avelin (Șor)
Petru Frunze (ACUM)
Ștefan Bivol (PCRM)

#Circumscripția 38, Hîncești Nord 

Botnari Alexandru (PDM), primar al Hînceștiului
Petru Cordineanu (PSRM),
Perțu Victor (Șor)
Grigore Cobzac (ACUM), deputat
Silviu Ioniță (Independent) – nu a fost înregistrat
Sergiu Ioniță (PNL) – nu a fost înregistrat
Mircea Șura (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 39, Hîncești Sud

Buza Ghenadie (PDM),
Olesea Brînză (PSRM),
Terente Victor (Șor)
Chiril Moțpan (ACUM)
Dumitru Covaș (Independent) – nu a fost înregistrat
Vasile Colța (Independent) – nu a fost înregistrat
Simion Roșca (PL)

#Circumscripția 40, Cimișlia și Basarabeasca

Diacov Dumitru (PDM), deputat, președinte de onoare a PDM
Piotr Pușcari (PSRM),
Cîrlan Victoria (Șor),
Valentin Cimpoieș (Partidul Nostru)
Gheorghe Raileanu (candidat independent)
Dominica Manole (ACUM)

#Circumscripția 41, Leova

Grețu Efrosinia (PDM),
Aliona Briceag (PSRM),
Vladimir Putregai (ACUM),
Trandafir Andrei (Șor),
Sergiu Butuc (Partidul Nostru)
Alexandru Bujorean (independent)
Stepan Savițchi (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 42, Cantemir, Cahul

Bacalu Elena (PDM),
Vladimir Țurcan (PSRM), deputat, fruntaș PSRM
Constantin Boeșteanu (ACUM),
Lupașcu Vasilii (Șor),
Roman Ciubaciuc (Partidul Nostru)
Iurie Crăciuneac (Independent)
Nicolae Botgros (Independent), dirijor, Orchestra „Lăutarii”  – s-a retras
Elena Damașcan (PL)

#Circumscripția 43, Cahul

Creciun Oleg (PDM), – s-a retras
Evghenii Osadcenco (PSRM),
Sergiu Tutovan (ACUM),
Ion Groza (Independent),
Belobrova Antonina (Șor),
Sergiu Rența (Partidul Nostru)
Iaroslav Niculaița (Independent) – nu a fost înregistrat
Gheorghe Ghețivu (PCRM)
Ștefan Secăreanu (PL)

#Circumscripția 44, Taraclia

Covalji Fiodor (PDM),
Chiril Tatarlî (PSRM),
Lupov Veaceslav (Șor)
Veaceslav Cunev (Independent)
Gheorghi Aricov (Independent)

#Circumscripția 45, Găgăuzia 1

Mincu Fiodor (PDM),
Alexandru Suhodolschii (PSRM),
Dimoglo Nina (Șor),
Dmitrii Levintii (Partidul Nostru)
Nicolai Dudoglo (Independent)
Ivan Cîlicic (PCRM)
Dmitrii Constantinov (Independent) – nu a fost înregistrat
Tatiana Ursu (ACUM)

#Circumscripția 46, Găgăuzia 2

Delibaltov Vadim (PDM),
Fiodor Gagauz (PSRM),
Ivanova Svetlana (Șor)
Gheorghe Leiciu (independent)
Grigore Cadîn (Independent)
Serghei Scernev (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 47, Transnistria Nord

Grigorii Filipov (PSRM)
Alexandru Oleinic (independent)
Eleonora Cercavschi (ACUM)
Andrei Sîrbu (independent) – nu a fost înregistrat
Semion Evdotiev (independent) – nu a fost înregistrat
Alexei Frunze (independent)
Alexandru Oprea (independent) – nu a fost înregistrat
Ivan Delibaltov (PDM)
Ion Lapicus (independent)
Inga Bacancea (independent) – nu a fost înregistrat
Asea Doga (ȘOR) – nu a fost înregistrat
Alexei Mocreac (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 48, Transnistria Sud

Vitalie Eftodiev (PSRM)
Ion Iovcev (ACUM), directorul liceului român „Lucian Blaga”, Tiraspol
Vladimir Meleca (independent) – nu a fost înregistrat
Iurie Apostolachi (independent)
Valeri Culacli (independent) – nu a fost înregistrat
Veaceaslav Baida (independent) – nu a fost înregistrat
Petru Ursu (independent) – nu a fost înregistrat
Arcadie Vicol (independent) – nu a fost înregistrat 
Mihail Malașevschi (independent)
Viorel Melnic ( independent)
Alexandru Luncari (independent) – nu a fost înregistrat
Inna Nazarenco (ȘOR)

#Circumscripția 49, Diaspora est (RU)

Sîrbu Ina, PDM
Para Gheorghii, PSRM
Frasineanu Dorin, ACUM
Klimenco Valerii, PPSor
Para Gheorghe, independent
Pogorea Dumitru, independent
Țipovici Nicolai, PN
Ticuș Igor, independent

#Circumscripția 50, Diaspora vest (UE)

Vadim Rotari (PSRM) –
Oleg Brega (Independent), activist civic
Olga Coptu (PDM) 
Maia Sandu (ACUM), lider PAS
Vasile Calmatui (PL)
Leonard Macari (Independent)
Gheorghe Bobeica (independent)
Leonid Falcas (independent)
Valentina Geamana (independent)
Gheorghe Furdui (PNL)
Tatiana Platon (Sor)
Nadejda Barbarov (independent) – nu a fost înregistrat
Natalia Iatco (Verde Ecologist) –
Stela Stângaci (Independent)

#Circumscripția 51, Diaspora US și Canada

Ghilețchi Valeriu (independent), vicepreședinte al Parlamentului
Vartanean Gaik, PSRM
Neaga Petru, independent
Moroșanu Ghenadie, PDM
Bînzar Oleg, independent
Savva Viorel, independent
Grozav Gheorghi, independent
Perov Valeri, independent – nu a fost înregistrat
Palancica Roman, independent
Dumintru Alaiba (ACUM), activist civic
Rodica Rusu, ȘOR
Ana Vasilachi, independent
Valentin Ganea, independent
Alexandrin Patron, independent