(foto) Gest frumos și obișnuit pentru ei. Peste 300 de militari au donat sânge

DSC_7335

Militarii Armatei Naţionale şi studenţii Academiei Militare „Alexandru cel Bun” au donat astăzi sânge la patru centre de colectare deschise în garnizoanele Chişinău, Cahul şi Bălţi.

Potrivit şefului direcţiei medico-militare, locotenent-colonel Sergiu Cîrlan, acţiunea a fost organizată de Ministerul Apărării în colaborare cu Centrul Național de Transfuzie a Sângelui pentru completarea rezervelor de sânge, inclusiv ale Armatei Naţionale.

DSC_7291

Sursa citată a menţionat că în total, peste 300 de militari din Brigăzile de infanterie motorizată „Moldova”, „Ştefan cel Mare” şi „Dacia”, Regimentul Rachete Antiaeriene, Spitalul Clinic Militar Central, unităţile din Tabăra Militară 142, precum şi studenţi ai Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun” au donat voluntar sânge.

DSC_7306

În anul curent, peste 1300 de militari şi angajaţi civili ai Armatei Naţionale au donat sânge, în cadrul campaniilor organizate în parteneriat cu de instituţiile specializate din ţară.

DSC_7320

DSC_7343

DSC_7350

DSC_7370

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine