Probabil ați observat că în ultimele zile, zona din preajma Palatului Național este îngrădită de un gard de metal, unde se desfășoară lucrări de pregătire pentru Crăciun. Echipa #diez a aflat ce se construiește și când se vor sfârși activitățile de amenajare.
Din spusele unui muncitor, acest gard a fost instalat ca o măsură de protecție a trecătorilor. Acesta va fi demontat odată cu închierea lucrărilor de construcție a căsuțelor de Crăciun și a scenei, care, din spusele lui, va fi un element-cheie al sărbătorilor de Crăciun. Începând cu 15 decembrie, atât chișinăuienii, cât și oaspeții Capitalei vor putea vizita acest mic orășel de Crăciun de pe strada 31 august.






Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






