Ce rezultat a obținut fiecare sportiv moldovean care a participat la Jocurile Olimpice din 2024

olympic

Sportivii lotului olimpic național de la Jocurile Olimpice de la Paris au făcut auzit numele Republicii Moldova pe arena sportivă internațională. Aceștia au reușit să obțină patru medalii (una de argint și trei de bronz) și cinci calificări în top 10. Totuși, sportul nu este doar despre victorii și medalii, iar noi ne mândrim cu ei. Au depus mult efort timp de ani de zile pentru a ne reprezenta frumos țara, pentru ce le mulțumim. Așadar, vedeți mai jos ce rezultat a obținut fiecare sportiv moldovean la olimpiada din 2024.

Dan Olaru – tir cu arcul

Proba: „indvidual”

A pierdut în șaisprezecimi cu scorul 2-6. Astfel, s-a clasat pe locul 17 din 64.

Alexandra Mîrca – tir cu arcul

Proba: „individual”

A pierdut în etapa eliminatorie 1/32 cu scorul 0-6. Astfel, s-a clasat pe locul 33 din 64.

Anna Dulce – tir

Proba: „pistol aer comprimat, 10 m”

S-a clasat pe locul 28 din 44, cu scorul 569. Nu i-au ajuns opt puncte pentru a trece în următoarea etapă.

Serghei Tarnovschi – caiac-canoe

Proba: „individual, 1 000 m”

S-a clasat pe locul 3 din 25. A oprit cronometrul la 3.44.68, fiind la puțin peste o secundă distanță de locul 1 și la doar 35 de milisecunde distanță de locul 2.

Daniela Cociu și Maria Olărașu – caiac-canoe

Proba: „dublu, 500 m”

S-au clasat pe locul 7 din 13. În finală, au oprit cronometrul la 1.56.96, în timp ce echipa care a luat bronzul l-a oprit la 1.54.36.

Marin Robu – haltere

Categoria de greutate: de până la 89 kg

S-a clasat pe locul 4 din 10, cu scorul final de 383 kg (smuls și aruncat). A fost la doar 1 kg distanță de locul 3 și medalia de bronz.

Alisa Glinka – echitație

Proba: „dresaj individual”

S-a clasat pe locul 53 din 59. În calificări, scorul tinerei a fost de 66,056 %, în timp ce scorurile persoanelor care au trecut în runda următoare au fost de 74,317 și 74,938 %.

Radu Lefter – lupte libere

Categoria de greutate: de până la 97 kg

A pierdut în optimi , clasându-se pe locul 13 din 16.

Maxim Saculțan – lupte libere

Categoria de greutate: de până la 65 kg

A pierdut în optimi și în recalificări, clasându-se pe locul 9 din 16.

Anastasia Nichita – lupte libere

Categoria de greutate: de până la 57 kg

S-a clasat pe locul 2 din 16, cucerind prima medalie de argint pentru Moldova la o ediție a JO de vară.

Irina Rîngaci – lupte libere

Categoria de greutate: de până la 68 kg

A pierdut în optimi cu scorul 6-10, clasându-se pe locul 10 din 16.

Mariana Draguțan – lupte libere

Categoria de greutate: de până la 53 kg

A pierdut în optimi cu scorul 0-5, clasându-se pe locul 14 din 16.

Victor Ciobanu – lupte greco-romane

Categoria de greutate: de până la 60 kg

A pierdut în optimi cu scorul 3-10, clasându-se pe locul 15 din 17.

Valentin Petic – lupte greco-romane

Categoria de greutate: de până la 67 kg

A pierdut în sferturile de finală cu scorul 1-3, clasându-se pe locul 7 din 16.

Denis Vieru – judo

Categoria de greutate: de până la 66 kg

S-a clasat pe locul 3 din 27, după ce a câștigat trei lupte din patru.

Adil Osmanov – judo

Categoria de greutate: de până la 73 kg

S-a clasat pe locul 3 din 29, după ce câștigat patru lupte din cinci.

Mihail Latîșev – judo

Categoria de greutate de până la 81 kg

În șaisprezecimi, tânărul a fost învins cu scorul 10-0. Astfel, acesta s-a clasat pe locul 17.

Vladislav Ursu – tenis de masă

A pierdut în runda preliminară cu scorul 0-4, clasându-se pe locul 65.

Tatiana Salcuțan – înot

Proba: „200 m spate”

S-a clasat pe locul 23 din 27. Tânăra a înregistrat rezultatul 2.13.20 în calificări, în timp ce sportiva care a luat bronzul a oprit cronometrul la 2.05.57 în finală.

Pavel Alovațchii – înot

Proba „400 m stil liber”

S-a clasat pe locul 31 din 37. A oprit cronometrul la 3.59.77, în timp ce tânărul care a luat bronzul l-a oprit la 3.45.52.

Zalina Marghieva – atletism

Proba: „aruncarea ciocanului”

În clasamentul final, este poziționată pe locul 22 din 30, cu rezultatul 67,84 m.

Serghei Marghiev – atletism

În clasamentul final, este poziționat pe locul 18 din 31. Tânărul a înregistrat rezultatul 73,46 m în calificări, în timp ce sportivul care a luat bronzul a înregistrat 77,42 m.