(video) Cum poliția ar încerca să mușamalizeze un caz de abuz asupra persoanelor LGBTQI+: „Aceasta s-a întâmplat, fiindcă polițiștii nu s-au odihnit”

AUDIO
Pe scurt

• Poliția Republicii Moldova ar fi încercat să mușamalizeze un caz de abuz asupra unei persoane din comunitatea LGBTQI+, solicitându-i victimei să nu depună o plângere împotriva colegilor vizați.
• Polițiștii ar fi cerut victimei 3.000 de lei, invocând orientarea sa sexuală și amenințând-o că o vor alunga din țară dacă nu plătește.
• Polițistul nou-venit s-a prezentat drept șeful primilor doi polițiști, explicând că colegii săi nu au citit legea și au cerut mită din cauza orele lungi de muncă.

#diez a intrat în posesia unei înregistrări video în care Poliția Republicii Moldova ar încerca să mușamalizeze un posibil caz de abuz comis de colegii săi asupra unei persoane din comunitatea LGBTQI+. Polițiștii ar încerca să convingă persoana supusă abuzului să nu depună o plângere împotriva colegilor vizați, care anterior i-ar fi cerut mită de 3.000 de lei pe motiv că ea face parte din comunitatea LGBTQI+. În același timp, oamenii legii au publicat un comunicat oficial în care neagă abuzul, dând vina pe persoanele care au vorbit public despre caz.

Despre abuz a vorbit inițial activista Angelica Frolov. Ea a menționat că o tânără ar fi fost oprită de doi polițiști, care i-ar fi verificat forțat telefonul și, după ce au găsit fotografii personale, i-ar fi cerut 3.000 de lei, invocând orientarea sa sexuală.

Ulterior, Poliția a negat informația, solicitând „cetățenilor să prezinte informațiile în mod corect” și să nu creeze postări „cu scopul de a genera vizualizări sau de a-și promova imaginea personală”. La acest anunț Poliția a etichetat-o pe Angelica Frolov.

Între timp, victima a apelat la 112 pentru a depune o plângere privind abuzurile comise de cei doi oameni ai legii. Discuția ulterioară a fost înregistrată și arată cum polițiștii nou-veniți ar încerca să mușamalizeze cazul.

Pe parcursul discuției victima spune că cei doi polițiști i-au luat telefonul și i-au vizualizat fotografiile intime. Ulterior, aflând că face parte din comunitatea LGBTQI+, unul dintre polițiști i-ar fi cerut 3.000 de lei, susținând că în Republica Moldova „ar fi ilegal” să fii lesbiană. Mai mult, polițistul ar fi amenințat persoana vizată că o va alunga din țară.

Victima și-ar fi recuperat telefonul după ce a spus că își va suna prietena să aducă banii. Când prietena sa a venit și a început să fotografieze polițiștii, aceștia au plecat de la fața locului.

Polițistul nou-venit s-a prezentat drept șeful primilor doi polițiști. El a menționat că „ei sunt băieți tineri și nu au citit până la urmă legea”. Ulterior, a adăugat că polițiștii „lucrează multe ore” și că aceștia ar fi cerut mită „fiindcă nu s-au odihnit”.

„Noi am venit aici ca să-i pedepsim pe cei doi polițiști. Dacă veți merge mai departe, va trebui să vă demonstrați dreptatea și nu este clar unde veți ajunge. Ei nu vor mai lucra la noi, iar astfel vom da un exemplu celorlalți polițiști”, a declarat polițistul, cerându-și în repetate rânduri scuze pentru comportamentul colegilor săi.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine