Asociația Promo-LEX a anunțat că în urma evenimentelor din luna aprilie 2009, în pofida atentatelor vădite aduse la adresa demnității umane și omorârea lui Valeriu Boboc, nici o persoană nu a fost privată de libertate.
Potrivit asociației, deși încălcările admise în data de 7 aprilie 2009 deveneau vizibil incontestabile, reacția organelor de drept s-a prezentat a fi anomală, trei polițiști primind sentințe cu suspendare, iar unul fiind amendat. Victimele nu au beneficiat de nici o despăgubire proporțională, de asemenea, nefiind aplicată nici o sancționare care ar implica privarea de libertate pentru persoanele vinovate de torturarea și omorul unui tânăr.

Amintim că, în dimineaţa zilei de 6 aprilie 2009, Comisia Electorală Centrală a anunţat rezultatele preliminare ale scrutinului parlamentar din 5 aprilie, potrivit cărora, Partidul Comuniştilor acumulase 49,94 la sută din voturi (60 de mandate). În seara zilei de 6 aprilie, mii de persoane au protestat în Piaţa Marii Adunări Naţionale, criticând rezultatele alegerilor.
Pe 7 aprilie, manifestațiile pașnice s-au transformat în violente, producând devastări ale instituțiilor de stat și moartea unei persoane cauzată de loviturile poliției.






