Câteva autocare și microbuze cu protestatari, atât din nordul Republicii Moldova, care astăzi s-au pornit la Chișinău să-și exprime nemulțumirea față de actuala guvernare și președinta țării, au fost opriți de oamenii legii la ieșire din orașul Bălți. Despre aceasta a anunțat portalul de știri local, nordnews.md.
În consecință, cei aflați în autocare au blocat traseul, solicitând majorarea pensiilor, anularea legii cu privire la schimbarea sintagmei „limba moldovenească” în „limba română” și demisia guvernului. De asemenea, protestatarii îți doresc ca statul să le achite integral facturile pentru sezonul rece al anului.
O acțiune similară are loc și în orașul Cupcini, raionul Edineț.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






