Situația puiului de leu care a fost zărit la Palanca. Cui aparține și de ce va fi transmis Grădinii Zoologice din Chișinău

lion
Foto:Sursă: shutterstock.com

Ieri, 13 ianuarie, câțiva pescari au zărit un leu într-o fâșie forestieră pe malul Nistrului, în localitatea Palanca, raionul Ștefan Vodă.

Șeful Inspectoratului pentru protecția mediului, Ion Bulmaga, a venit cu mai multe comentarii în raport cu acest caz. Potrivit lui, animalul în vârstă de șase luni se plimba alături de stăpânul său. Cetățeanul Republicii Moldova l-ar fi primit în dar din partea grădinii zoologice din Odesa, „în semn de mulțumire pentru suportul acordat refugiaților”.

Șeful instituției menționează că, ieri, inspectorii de mediu din cadrul Direcției de profil a Inspectoratului pentru protecția mediului s-au deplasat la fața locului pentru a investiga acțiunile persoanei care deținea acest animal.

Astfel, persoanei în cauză i s-a întocmit proces-verbal cu privire la contravenție, animalul urmând luni să fie transmis la Grădină Zoologică din Chișinău, în prezența colaboratorilor IPM, conform prescripțiilor obligatorii înaintate.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine