Companiile vinicole din Moldova au câștigat peste 4 500 de medalii la concursurile internaționale din ultimii doi ani

Foto:Rostislav_Sedlacek

În perioada 2020-2022, companiile vinicole din Moldova au câştigat peste 4 500 de medalii la concursurile internaţionale. Despre acest lucru a anunțat ministrul agriculturii și industriei alimentare, Vladimir Bolea, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

„Datorită USAID, care susține industria vitivinicolă din Republica Moldova din 2005 și a contribuit la sporirea calității vinurilor moldovenești au crescut exporturile pe piețele internaționale. De la an la an, rezultatele acestei industrii continuă să ne bucure și să ne impresioneze.

Potrivit portalului Global Wine Medal Rating, 79 de vinificatori din Moldova au prezentat juriului internațional 1 429 de vinuri, câștigând 4 554 de medalii”, a declarat Vladimir Bolea.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autoare:Ana Mărgineanu
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine