Cod galben de caniculă în toată țara. Temperaturile vor urca până la 35 de grade Celsius

Meteorologii-trag-alarma-A-fost-emis-un-Cod-Galben-de-canicula-pentru-acest-sfarsit-de-saptamana-58513-1561095399-1170×658-1 (1)

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) anunță cod galben de vreme caniculară. Potrivit meteorologilor, în perioada 28 iulie- 1 august temperatura în termometre va urca până la +35°C.

Avertizarea meteo este valabilă pentru tot teritoriul Republicii Moldova. În funcție de evoluția fenomenelor, SHS va actualiza prin avertizări meteorologice ulterioare. În acest sens, meteorologii recomandă:
# să evitaţi deplasările în perioadele de vârf ale caniculei (orele 11-18);
# dacă este necesar să vă deplasaţi în afara locuinţei, este de preferat să o faceţi fie dimineaţa devreme, fie seara;
# deplasaţi-vă pe la umbră şi evitaţi pe cât posibil expunerea în plin soare, folosiţi îmbrăcăminte uşoară, subţire din ţesături naturale în culori deschise precum şi mijloace de protecţie (pălării, umbrele, ochelari de soare);
# este bine să aveţi la îndemână lichide (apă).

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine