Asociația Națională a Restaurantelor și Localurilor de Agrement din Moldova „MĂR” organizează un protest împotriva deciziei Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică, care prevede reluarea, începând cu data de 15 iunie 2020, a activității unităților de alimentație publică. Protestatarii sunt indignați de decizia aprobată care prevede, în același timp, începând din 1 iunie, reluarea activităților piețelor din orașul Chișinău și Bălți.
În cadrul manifestației, protestatarii vor cere Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică reluarea activității sectorului HoReCA din 1 iunie.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






