La momentul actual, în Republica Moldova sunt înregistrate 29 de cazuri cu infecții de COVID-19, dintre care 15 sunt de import, iar 14 sunt cu transmitere locală. Despre aceasta a declarat ministra sănătății după ședința Comisiei pentru Situații Excepționale.
„Pe parcursul zilei de astăzi, au fost testate pozitiv șase cazuri: două sunt de import, iar patru cazuri sunt de transmitere locală. Vreau să menționez că toate persoanele sunt spitalizate. Prima femeie testată pozitiv cu noul coronavirus este în stare critică”, a menționat ministra.
Totodată, Viorica Dumbrăveanu a declarat că în prezent avem și prima persoană din Moldova care s-a tratat de noul coronavirus.
Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.






