Moldova s-a clasat pe locul IV în clasamentul pe medalii la Campionatul European de karate WSF

abalin

Moldova s-a clasat pe locul IV în clasamentul pe medalii la Campionatul European de karate WSF, care s-a desfășurat la Skopje (Macedonia de Nord). Asta grație a 14 medalii de aur, 14 de argint și 25 de bronz.

Pe prima treaptă a podiumului de premiere au urcat Paulo Gorbani, Diana Oreșchina, Vladimir Ghibescul, Alexandr Campoale, Artur Haruță, Alina Pîntea, Dmitrii Ignat, Renat Stavarachi, Denis Dobrovolschi și Daniil Monzalevschii. La europene au concurat 778 de sportivi din 20 de țări.

În timpul ceremoniei de deschidere a campionatului, președintelui federației naționale Oleg Abalin i-a fost înmânat certificatul de recunoaștere pentru cel de-al șaptelea DAN.

Cel mai bun arbitru al competiției a fost desemnat moldoveanul Alexandr Cucul.