(foto) Bravo! Medalii pentru Moldova la Campionatul Mondial Universitar de lupte

14650715_996097903851988_777423237555217996_n

Doi luptători din Moldova la stil liber s-au ales cu medalii la Campionatul Mondial rezervat studenţilor, care s-a desfășurat în Turcia.

Evenimentul sportiv a început marţi, 25 octombrie, și a presupus lupte libere, feminine şi greco-romane. În cadrul campionatului, Republica Moldova este reprezentată de 12 sportivi 7-lupte libere, 4-greco-romane şi o sportivă la lupte feminine.

Sportivii noştri au demonstrat o performanţă vizibilă, Mihai Sava în categoria de greutate 65 kg a cucerit medalia de argint, acesta l-a învins în preliminări pe Chubak Temkrbaev din Kîrgîzstan, apoi pe rusul Victor Stepanov. În finală Mihai la avut ca adversar pe Meirzhan Ashirov din Kazahstan și a cedat cu scorul de 10:5.

A doua zi de concurs al Campionatului Mondial Universitar de lupte a adus încă o medalie în palmaresul sportivilor noștri. Pe treapta a treia a podiumului de onoare a urcat Alexandr Romanov în categoria super-grea 125 kg. Lupta cu rusul Soslan Cinciagov a fost câştigată cu categoricul scor de 8:1.