Ei sunt demnitarii care deţin mai mult de trei imobile locative

13694880_688682691269957_206167655_n
Foto:Instagram / @elledecor

În top 10 demnitari cu cele mai multe imobile, șase deţin câte cinci sau câte patru locuințe. Printre aceştia se regăsesc deputaţi şi miniştri. Deputatul cu cele mai multe imobile – Nae-Simion Pleşca – a declarat că deţine cinci locuințe, în total, peste 1200 de metri pătraţi, şi în valoare de peste 4 milioane de lei. Topul a fost elaborat de Asociaţia pentru Democraţie Participativă (ADEPT) și publicat pe pagina avere.md, transmite IPN.

În alt top au fost incluși 10 demnitari care au declarat că nu dețini nicio locuinţă. Deputaţii fără locuinţă sunt Constantin Ţuţu, Marcel Răducan, Oleg Reidman, Vladimir Vitiuc şi Tudor Deliu.

Nicio locuinţă declarată nu au directorul ANRE, Sergiu Ciobanu, judecătorul Curţii Supreme de Justiţie, Oleg Sternioală, ministrul de externe, Andrei Galbur, consilierul local, Ion Ceban, şi guvernatoarea Găgăuziei, Irina Vlah.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine