Rusia pune lacătul pe restaurantele McDonald’s: care este reacția internauților

detail_e3600e231663d7062b1f081c38c00f63
Foto:PC: Роман Яровицын / «Коммерсантъ»

Activitatea a patru restaurante McDonald’s din Moscova a fost suspendată de Agenţia pentru Protecţia Consumatorilor din Rusia (Rospotrebnadzor). Instituţia invocă încălcarea normelor sanitare.

Autorităţile sanitare din Rusia motivează închiderea celor patru restaurante McDonald’s din Moscova: „Au fost descoperite numeroase încălcări ale normelor sanitare, în cursul inspecţiilor efectuate la restaurante ale McDonald’s, în perioada 18-20 august”, potrivit Radio France Internationale.

Chiar dacă cele patru restaurante din rețeaua mondială de fast-food au fost închise temporar, după cum scrie Lenta.ru, Rosspotrebnadzor intenționează să examineze toate restaurantele din țară. Internauții din Rusia deja au tras o paralelă dintre războiul intereselor dintre Rusia și Occident. Mai mult, în comentariile apărute pe Twitter, consumatorii ruși anunță sfârșitul democrației în țară și posibila plecare definitivă a restaurantelor McDonald’s din Federația Rusă.

Din mesajele lăsate de internauți pe Twitter este clar că aceștia nu sunt pregătiți să se despartă de meniul restaurantului american.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine