În primul trimestru 2014, 43.000 de moldoveni au primit patente în Rusia

1TASS_3457496-pic4_zoom-1000×1000-7251
Foto:PC: gazeta.ru

Ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Farit Muhametșin, susține, în cadrul unui interviu pentru Noi.md, că intrarea în vigoare a noilor reguli migraţionale în Rusia de la începutul anului a avut un impact pozitiv asupra legalizării cetăţenilor Moldovei care lucrează în Federația Rusă.

Ambasadorul Rusiei la Chișinău, Farit Muhametșin, spune că dacă în primul trimestru din 2013 au primit patente doar 9.482 de cetățeni moldoveni, în perioada similară din 2014, numărul acesta a trecut de 43.000.

PC: infotag.md
Ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Farit Muhametșin. PC: infotag.md

“Iar acest fapt este important nu doar pentru statul rus, care intenţionează să facă ordine în domeniul migraţiei şi al relaţiilor de muncă, dar şi pentru cetăţenii Moldovei, care, în final, obţin protecţie juridică şi socială”, spune Muhametșin.

În context, ambasadorul a menționat că se observă o reducere a numărului de infracţiuni şi contravenţii administrative săvîrşite de cetăţenii Modovei în Rusia.

Sursa: moldova.org

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Autor:Nata Andreev
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine