Partidul Șor, condus de către ex-primarul de la Orhei, actual deputat (condamnat în primă instanță) se laudă prin intermediul presei că a dăruit veteranilor icră roșie. Într-un comunicat trimis mass-mediei, Șor spune că „punga conține produsele necesare pentru o masă de sărbătoare”.
„În pungă, Partidul ȘOR le-a pus veteranilor hrișcă, orez, griș, paste, ulei vegetal din floarea soarelui, făină din porumb, tocană de carne, conserve din mai multe feluri de carne, ceai, dulciuri, șampanie și alte lucruri pentru masa de sărbătoare”, se menționează în comunicatul formațiunii.
Magistrații Judecătoriei Buiucani l-au condamnat pe Ilan Șor la șapte ani și șase luni de închisoare pe data de 22 iunie 2017, pentru implicarea în dosarul falimentării în 2014 a 3 bănci – BEM, Unibank și Banca Socială. De atunci tot procesul la următoarea instanță ierarhică, Curtea de Apel a fost tărăgănat.
Ilan Șor a intrat în Parlament în urma alegerilor din 24 februarie 2019, câștigând detașat circumscripția 19 de la Orhei.
Fostul primar de la Orhei a utilizat, potrivit opozanților săi o serie de tehnici murdare electorale, cum ar fi mituirea electoratului și organizarea concertelor electorale în timpul campaniei electorale, deși acest lucru ar fi interzis de lege.






