Primăria va construi un skatepark la Valea Trandafirilor

skatepark

Primăria intenționează să amplaseze în anul 2020 un skate park la „Valea Trandafirilor”. Despre a asta au anunțat autoritățile municipale pe contul acestora de instagram.

Potrivit statusului, proiectul a început în luna martie a anului trecut când a fost aprobat onceptul de reamenajare al parcului ”Valea Trandafirilor”, care constă din construcția unui skatepark, a terenurilor de minifotbal, volley, basket, badminton și al unui teren de pregătire fizică generală pentru persoane cu mobilitate limitată (PML), pe o suprafață de 1,4 ha.

„Proiectul de reamenajare a parcului „Valea Trandafirilor” este în plină desfășurare, iar în 2020, când skateboarding-ul își va face debutul ca sport olimpic la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo – tinerii noștri skateboard-iști vor face față cu brio la această probă. Și asta datorită conceptului, în premieră, de a crea un skatepark dotat pentru toți amatorii și profesioniștii în acest sport”.

https://www.instagram.com/p/BtDw4Bzn7qH/

Anterior, un skatepark a fost construit în Chișinău, pe teritoriul Centrului Artico dar acesta a fost demontat.

Motivul pentru care administrația Centrului a inițiat procesul de demontare a pistelor este că sportivii, care practică skatebordingului și brakadance, au comis un șir de încălcări și contravenții constatate de către poliție, Pretura sectorului Buiucani, Primăria mun. Chişinău.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine