Operațiune SMURD în Republica Moldova. Un pacient a fost transportat de la Orhei la București

121

Un echipaj terestru SMURD din Republica Moldova a efectuat ieri o operațiune transfrontalieră de la Orhei la București pentru transportarea unui pacient grav la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca.

Un bărbat în vîrstă de 59 de ani cu o maladie gravă necesita o intervenție de urgență după ce a suportat o fractură a colului femural. Echipajul format din medici și paramedici a reușit cu succes să aducă persoana la spitalul din România, pentru ca acesta să primească îngrijirile de rigoare. Pe parcursul drumului, bărbatul a fost monitorizat  strict fără de a suporta complicații.

Potrivit datelor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, de la lansarea  Serviciul Mobil de Reanimare și Descarcerare din Republica Moldova de asistență calificată au beneficiat peste 14 mii de oameni. Totodată conform sursei, 18 intervenții au fost misiuni transfrontaliere pentru acordarea asistenței cetățenilor țării noastre.

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine