(foto) Cine sunt cei mai rapizi. Au fost publicate rezultatele celui de-al patrulea Maraton Internațional din Chișinău

cast

Duminică, 30 septembrie, străzile centrale ale capitalei s-au transformat într-un cursă imensă de maraton, la care au participat zeci de mii de entuziaști, care și-au pus puterile la încercare și au participat la cel de-al patrulea „Maraton Internațional Chișinău”.

În total, la competiții au participat 18 000 de persoane.

Primii au început competiția sportivii în scaune rulante, pentru care a fost pregătită o categorie specială – „Maraton For All” cu distanțe de 10 km, 21 km și 42 km. Competițiile pentru sportivii în scaune rulante s-au organizat pentru prima dată în istoria „Maratonului de la Chișinău”.

La ora 9:00 a fost anunțat startul general al „Maratonului Internațional Chișinău 2018”. Participanții au depășit distanțele: Maraton (42 km 195 m), Semimaraton (21 km 0975 m), 10 km și 5 km, precum și cursa distractivă „Fun Run By Iute Credit” de 1,5 km.

2. Costin Dumitru;

Câștigătorul „Marathon for All”, la distanța de 10 km din categoria Handbike, a devenit Petroșan Cătălin.

Singurul participant la categoria „Marathon for All”, distanța de 10 km, a fost Franchiv Ganna.

#Cei mai rapizi la cursa de 21 km din categoria „Marathon For All” sunt:

Bărbați:

1. Bardij Anatoli;
  2. Radcovschi Artur;
  3. Levene Justin;

Femei:

Câștigătoarea cursei de 21 km a fost Dmitriuc Nadejda.

#Câștigătorii cursei de 42 km în categoria „Marathon For All” sunt:

Bărbați:

1. Ștefîrță Ilie;
  2. Șuruta Serhii;

Femei:

Câștigătoarea cursei de 42 km este Șobcinskaia Natalia.

Toți participanții la cel de-al patrulea „Maraton Internațional Chișinău” au fost așteptați de medalia binemeritată la final, iar câștigătorii au primit cadouri din partea partenerilor și premii bănești. Fondul total de premii al „Maratonului de la Chișinău” a fost de 100 000 de lei. Ceremonia de decernare a premiilor a început la ora 16:00.