(video) Salut, mă numesc Andrei și sunt gay. Primul Coming Out al unui tânăr din Găgăuzia

22449910_1365486353573980_5958710290009510455_n

„Salut. Sunt gay! Vreau să vă spun că sunt gay. Da, îmi plac băieții și întotdeauna mi-au plăcut. Dumnezeu m-a creat așa și nu pot nimic schimba.” Așa și-a început, Andrei Colioglo, tânărul din Găgăuzia, mesajul publicat pe pagina sa de pe VK.

Pe lângă mesajele de susținere și încurajare, Andrei a primit și mesaje de ură, insulte și amenințări cu răfuială fizică. Pe 21 martie, tânărul a înregistrat un videou la centrul Genderdoc-M (organizația care apără drepturile persoanelor LGBT din Moldova), în care explică de ce a spus deschis despre orientarea sexuală.

În acea declarație, zice că a obosit să mintă oamenilor din jur, dar cel mai important s-a săturat să se mintă pe sine însuși.

Mulți oameni îl susțin, dar sunt și cei care îl amenință cu răfuială și omor.

Potrivit reprezentantei Genderdoc-M, Angelica Frolov, pe numele celor persoane care l-au amenințat pe Andrei, au fost depuse plângeri la poliție scrie nokta.md

123

Acest articol ar putea include elemente realizate cu ajutorul unor instrumente de inteligență artificială. La #diez, AI-ul este utilizat exclusiv în scopuri auxiliare, precum traduceri, transcrieri audio, subtitrări video sau sintetizarea unor informații. Conținutul final este rezultatul muncii jurnalistice și este analizat și validat editorial.
Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Cineplex

  • Știri pentru tine