Cinci medalii în palmaresul luptătorilor de stil liber și greco-roman la un turneu internațional

victorie_ciobanu_victor

Cinci medalii, dintre care una de aur și patru de bronz, au cucerit sportivii moldoveni la Turneul Internațional de lupte, desfășurat pe durata a două zile la Palatul Sporturilor din orașul Kiev.

Luptătorul de stil clasic Islamov Donior a cucerit medalia de aur la categoria 59 de kilograme. Discipolul antrenorului emerit al Republicii Moldova Mihai Cucul a repurtat patru victorii, inclusiv în partida semifinală, susținută în compania colegului său din echipa națională, Victor Ciobanu.

În meciul final, Donior Islamov s-a impus la puncte în fața luptătorului ucrainean Evghenii Miagkyi, scor 8-2.

La aceeași categorie de greutate pe locul trei s-a clasat Victor Ciobanu. În ultima zi a turneului de lupte greco-romane, Igor Beșleaga a obținut bronzul la categoria 75 de kilograme.

Celelalte două medalii de bronz le-au cucerit luptătorii de stil liber Andrei Perpeliță, categoria 65 de kilograme, și Nicolae Ceban, categoria 97 de kilograme.