Liga Tineretului Rus, în cooperare cu Mișcarea „Родина-Евразийский Союз”, au organizat astăzi la Chișinău „Marșul Victoriei”, pentru a comemora veteranii celui de al II-lea Război Mondial.
Potrivit participanților la marș, aceștia au întins cea mai lungă panglică a „Sfântului Gheorghe”, care are o lungime de 200 de metri și o lățime de 7 metri, ca semn a victoriei URSS asupra fascismului. Apărută în timpul Rusiei ţariste, panglica a devenit un simbol al armatei ruse, fiind ataşată decoraţiei „Sfântul Gheorghe”.

La începutul perioadei sovietice a dispărut, pentru a fi reactivată în 1943 în cadrul decorației militare – „Gvardeiskaea Lenta”. Panglica negru-portocalie, care ar semnifica focul și pulberea a reintrat astfel în spaţiul sovietic, fiind folosită pentru diviziile de gardă şi anumite decoraţii.
Decoraţia „Crucea Sfântului Gheorghe” a fost reînființată în Federaţia Rusă în 1998. În 2005 „RIA Novosti” și organizația „Comunitatea Studențească” a început împărțirea panglicilor „Sf. Gheorghe”, care a devenit simbolul celebrării zilei de 9 mai, ca zi a Victoriei asupra fascismului.

La marș au participat atât tineri din Liga Tineretului Rus și simpatizanți a Uniunii Vamale cât și oameni în vârstă și veterani ai războiului. În centru a fost amplasată o scenă mică de unde răsunau cântece nostalgice din vremea URSS-ului, scena era amplasată chiar în fața monumentului dedicat victimelor regimului sovietic.
#diez a întrebat câțiva tineri de ce ei au decis să participe la acest marș și ce cunosc ei despre panglica pe care o poartă.


Tânăra studentă de 19 ani, Daria, ne-a împărtășit că a venit la marș pentru a îl comemora pe străbunicul său care a luptat în ce de al II-lea Război Mondial. Daria crede că marșul a fost organizat anume luni din cauză că pe data de 9 mai majoritatea populației va pleca la Memorial, pentru a comemora veteranii. Întrebată ce cunoaște despre panglica „Sf. Gheorghe”, Daria ne-a spus că în opina ei, panglica se poartă în cinstea celor ce au câștigat războiul și în cinstea medaliei „Sf. Gheorghe”.



Boris, un tânăr de 25 de ani, ne-a spus că a venit la acest marș, pentru că în opinia lui 9 mai este o sărbătoare care marchează Victoria asupra fascismului. Însă aceasta poate renaște, ca în exemplul Ucrainei, unde neo fasciștii omoară oameni, spune Boris. Referindu-se la panglica „Sf Gheorghe”, Boris face legătura dintre ea și medalia pentru Victoria asupra Fascismului din URSS, precum și ca simbol a lui Sf. Gheorghe.




Anatolii Chiriac este un tânăr de 17 ani, care este membru a Ligii de Tineret Rus, crede că data de 5 mai a fost aleasă din cauză că mâine este ziua Sfântului Gheorghe. El crede că în Moldova nu se țin minte faptele eroice a bunicilor și străbunicilor în război și asta se face intenționat de guvernare, pentru a degrada populația noastră și a îi impune vectorul european. Anatolii spune că o rudă apropiată a sa este profesor care afirmă că în școli a venit o notă de la minister care impune elevii și profesorii să sărbătorească Ziua Europei pe 9 mai și nu cea a Victoriei.




Un alt membru a Ligii Tineretului Rus, Artiom, ne-a împărtășit că a venit la acest marș pentru a arăta că faptele eroice a veteranilor nu s-au uitat de tineri. Artiom spune că aceste culori ale panglicii reprezintă focul și pulberea, semnificând Victoria. El crede că toți ar trebui să fie mândri de această oportunitate de a intra în Cartea Recordurilor Guinness.












