În premieră, un sportiv moldovean a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial de taekwondo pentru juniori

Artiom ROsca main

Sportivul moldovean Artiom Roșca a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de taekwondo, versiunea olimpică, rezervat juniorilor. Este pentru prima dată când țara noastră obține o medalie de argint la acest concurs.

Artiom Roșca a repurtat cinci victorii în categoria de greutate de până la 51 de kilograme și a cedat în finală, în fața grecului Nikolaos Psarros Aristeidis, cu scorul de 1-2.

Ultima medalie pe care Moldova a obținut-o la acest campionat a fost de bronz și a fost câștigată de Vladislav Arventii în 2007. În acest an, competiția s-a desfășurat în orașul Chuncheon, Coreea de Sud, unde au participat 1 000 de sportivi din 142 de țări.

Sursă: Facebook/MEC