(foto, video) Barcelona a câștigat a cincea Supercupă a Europei după un supermeci

2271204_w1

FC Barcelona a învins Sevilla FC cu scorul de 5-4 în meciul pentru Supercupa Europei 2015 desfășurat marți, 11 august, la Tbilisi.

Spectatorii de la Tbilisi au avut parte de un spectacol fotbalistic incredibil. Primele trei goluri nu să-au lăsat așteptate, toate venind din executarea impecabilă a loviturilor libere. Éver Banega a deschis scorul pentru Sevilla în minutul 3. Lionel Messi a replicat rapid și peste doar patru minute a egalat. Același Messi și-a trecut în cont dubla în minutul 16.

Reușita de 3-1 pentru Barcelona a venit din partea lui Rafinha, după ce a primit o pasă foarte bună din partea lui Luis Suárez. Suárez a și marcat golul de 4-1 în minutul 52, iar José Antonio Reyes a făcut 4-2 cu cinci minute mai târziu.

În minutul 71 Sevilla a profitat de un penalty, transformat sigur de Kevin Gameiro. Noua achiziție a andaluzilor, ucraineanul Evghen Konoplianka, a egalat în minutul 81 și a dus meciul în prelungiri.

Golul victoriei l-a marcat Pedro Rodríguez în minutul 115. Scor final 5-4.

Éver Banega (Sevilla) - autorul primului gol PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Éver Banega (Sevilla) – autorul primului gol PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Lionel Messi (Barcelona) transformă impecabil prima sa lovitură liberă din acest meci PC: Matthew Lewis/Getty Images via UEFA.com
Jucătorii Barcelonei celebrează al doilea gol marcat de Lionel Messi PC: Matthew Lewis/Getty Images via UEFA.com
Rafinha (Barcelona) înscriind pentru 3-1 PC: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/Getty Images via UEFA.com
Lionel Messi și Luis Suárez (ambii Barcelona) celebrează al patrulea gol al echipei PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
José Antonio Reyes (Sevilla) reduce din diferență, 4-2 PC: Matthew Lewis/Getty Images via UEFA.com
Kevin Gameiro (Sevilla) marchează pentru 4-3 din penalty PC:  Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Kevin Gameiro (Sevilla) marchează pentru 4-3 din penalty PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Evghen Konoplianka egalează, 4-4 PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Pedro Rodríguez (Barcelona) înscrie golul victoriei PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
Andrés Iniesta (Barcelona) a fost primul care a ridicat trofeul PC: Getty Images via UEFA.com
FC Barcelona - câștigătoarea Supercupei Europei 2015 PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com
FC Barcelona – câștigătoarea Supercupei Europei 2015 PC: Chris Brunskill/Getty Images via UEFA.com