Sportivul moldovean Vladislav Ursu a câștigat bronzul la Campionatul European de tenis de masă

tenis

Sportivul moldovean Vladislav Ursu s-a clasat pe locul trei la Campionatul European de tenis de masă. Acesta a participat la proba de dublu masculin, unde a făcut peresche cu austriacul Maciej Kolodziejczyk.

Echipa a ajuns până în semifinale competiției, unde au cedat în fața fraților Felix și Alexis Lebrun din Franța și au obținut medalia de bronz. În acest an, competiția s-a desfășurat în orașul Linz, Austria.

Vladislav Ursu are în palmares și medalia de bronz la Campionatul European, rezervat sportivilor cu vârsta sub 21 de ani, cucerită de asemnea cu Maciej Kolodziejczyk, în anul 2021.

Amintim că tenismenul ne-a reprezentat în premieră țara la proba de tenis de masă la Jocurile de Olimpice de la Paris 2024.