(foto) Tineri din Chișinău, Anenii Noi și Edineț au devenit campioni naționali la Triatlon Forță

În perioada 25-26 martie 2023, Liceul Gaudeamus din Chișinău a găzduit cea de-a 20-a ediție aniversară a campionatului Republicii Moldova la Triatlon Forță (powerlifting). Competiția a adunat 160 de sportivi din întreaga țară, care au concurat în diferite categorii de greutate și vârstă.

Stanislav Reaboi din Chișinău s-a poziționat pe primul loc în clasamentul general masculin, iar Victoria Malearciuc din Anenii Noi a ocupat primul loc în clasamentul general feminin.

În ceea ce privește competiția pe echipe, titlul de cea mai bună i s-a oferit echipei din Edineț.

„Triatlon Forță (powerlifting) este un sport care a câștigat tot mai mult teren în rândul tinerilor și adulților. Această competiție a fost un adevărat succes și un eveniment important pentru comunitatea de sportivi din Republica Moldova. Felicităm toți participanții și sperăm că acest eveniment va fi un stimulent suplimentar pentru a promova și dezvolta acest sport în țara noastră”, a menționat secretarul de stat al Ministerului Educației și Cercetării, Sergiu Gurin.

Sursă: Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Organizarea acestei competiții a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova.