(foto) Sportivii moldoveni aduc acasă o medalie de aur și două de argint de la turneul internațional „Zagreb Open”

Untitled design (26)

Comitetul Național Olimpic și Sportiv a anunțat că Republica Moldova are noi distincții la turneul internațional „Zagreb Open” din Croația. Sportivii noștri au reușit a câștiga o medalie de aur și două de argint.

Anastasia Nichita și Irina Ringaci au urcat pe podiumul de premiere la lupte feminine. Nichita și-a respectat statutul de favorită în categoria de 59 de kg și cu patru victorii categorice, aceasta a intrat în posesia distincției supreme.
Irina Rîngaci (68 kg) a cucerit medalia de bronz, iar Alexandrin Guțu (77 kg) au cucerit medalia de argint. Irina a fost învinsă doar de franceza Koumba Larroque, iar luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a pierdut la limită iranianului Mohammadali Geraei.

Amintim că pe 3 februarie, sportiva Mariana Drăguțan a cucerit medalia de argint la turneul internațional Zagreb Open. Sportiva a obținut trei victorii în categoria de greutate 55 kilograme.